Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

Nowe autobusy hybrydowe dla Grudziądza

W ekspresowym tempie rośnie ekologiczny potencjał transportu zbiorowego w naszym mieście. W trakcie realizacji jest dostawa 17 autobusów elektrycznych, a dziś, 10 maja, MZK Grudziądz podpisał umowę na dostarczenie kolejnych 12 wozów hybrydowych.

Stosowną umowę ze strony dostawcy podpisał Jakub Zakrzewski, Dyrektor Sprzedaży Regionu Północnego w Polsce w Solaris Bus & Coach, oraz Paweł Maniszewski, Prezes Zarządu MZK Grudziądz.

– Jesteśmy niezmiernie dumni z zaufania, jakim już od ponad dwóch dekad obdarza nas Grudziądz – nie ukrywa dyrektor Jakub Zakrzewski. – Właśnie teraz trwają dostawy 17 bezemisyjnych pojazdów elektrycznych. Niezwykle cieszymy się z dzisiejszego zamówienia, dzięki któremu jeszcze w tym roku pasażerowie transportu publicznego w Grudziądzu skorzystają z kolejnych nowoczesnych i ekologicznych autobusów naszej marki.

Zgodnie z warunkami kontraktu, opiewającego na kwotę 23,5 miliona złotych netto, kursy w mieście nowych autobusów hybrydowych mają rozpocząć się właśnie przed końcem 2023 roku.

Po realizacji obu umów, o których mowa wyżej, na liczącą 65 autobusów flotę miejskiego przewoźnika składać się będzie aż 17 elektryków oraz łącznie 19 pojazdów hybrydowych, z czego 12 klasycznych i 7 z funkcją plug-in.

– W ciągu ostatnich lat wymieniliśmy zatem ponad połowę taboru na autobusy ekologiczne – podkreśla Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza. – Zamówione dziś wozy są nowoczesne, przyjazne dla środowiska, niskopodłogowe oraz klimatyzowane, a także mają bogate wyposażenie.

Co więcej, wydajny napęd hybrydowy pojazdów istotnie wpłynie na zmniejszenie zużycia paliwa, a co za tym idzie ograniczenie kosztów funkcjonowania MZK. Ale przede wszystkim znacznie mniej szkodliwych substancji przedostawać się będzie do atmosfery.

– Nowe autobusy wyposażone będą w funkcję zero-emission, czyli system Stop-and-Go – informuje Paweł Maniszewski, prezes MZK Grudziądz. – Oznacza to, że w trakcie postoju na przystanku pojazd będzie mógł mieć całkowicie wyłączony silnik spalinowy, a korzystać będzie z energii odzyskanej podczas hamowania.

Każdym z nich podróżować będzie mogło maksymalnie 80 osób, z czego 25 miejsc będzie siedzących.

– To kolejne nasze działania, mające na celu zachęcenie mieszkańców do częstszego korzystania ze środków transportu zbiorowego – podsumowuje Anna Majchrzak-Poniewierka, dyrektor Wydziału Komunikacji Urzędu Miejskiego.

Inwestycja ma zostać dofinansowana na poziomie 85 procent z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

Dofinansowanie II etapu prac przy murach miejskich
28 marca 2024
Ważne komunikaty dotyczące komunikacji miejskiej od 2 kwietnia
28 marca 2024
Współpraca uczelni ze szpitalem przy udziale samorządu
28 marca 2024
PUP GRUDZIĄDZ – z nami możesz znaleźć pracę.
28 marca 2024
Półmaraton Bronka Malinowskiego. Zapisz się w niższej cenie.
28 marca 2024
Godziny otwarcia Muzeum w okresie Wielkanocy
28 marca 2024