Tradycją grudziądzkich obchodów Święta Narodowego Trzeciego Maja są otwarte wrota do Twierdzy Courbiere’a.
Także w tym roku mieszkańcy i turyści mogli zajrzeć do historycznej Cytadeli Twierdzy Grudziądz, która wciąż pełni wojskowe zadania.
Pod opieką przewodników kilka tysięcy osób zwiedziło stare mury, krótką trasę podziemną i teren Twierdzy, słuchając ciekawostek historycznych. Niezwykle interesująca jest historia rozwoju technicznego Twierdzy w kontekście problemów zdrowotnych żołnierzy w warunkach oblężenia oraz badań nad długotrwałym koszarowaniem ludzi w podziemiach. Istotne są też wspomnienia o faktycznym wykorzystaniu Cytadeli w walkach, kiedy to Polacy pod wodzą Francuzów walczyli z Polakami pod wodzą Niemców.
Na zewnątrz czekało na nich wiele atrakcji zwianych z militarną historią i teraźniejszością miasta. Lokalne grupy rekonstrukcyjne odtwarzały warunki życia i walki z okresu wojen napoleońsko-pruskich. Swoje stoiska miały zakłady i instytucje związane z wojskiem, grupy miłośników militariów, grała Grudziądzka Orkiestra Dęta. Tradycyjnie też można było spróbować prawdziwej wojskowej grochówki.
Okazje do zwiedzania Cytadeli zdarzają się regularnie, choć rzadko, a warto tam zajrzeć chociażby po to by zobaczyć widoki na panoramę Wisły z miastem Nowe w tle. Pozwala to docenić zamysł budowniczych obiektu, który pełnił także ważne cele obserwacyjne.
Dzisiejsze otwarcie Cytadeli było też okazją do kwesty na ratowania pomnika harcerza śp. Konarda Ładosia zmarłego w 1929 roku, którą zorganizowało Towarzystwo Opieki nad Zabytkami oddział Grudziądz.
Polecamy śledzenie naszej strony GrudziadzMiastoOtwarte gdzie będziemy informować o kolejnych terminach otwarcia Cytadeli Twierdzy Grudziądz.
Autor Adam Milewski