Światowy Dzień Zdrowia
Data 7 kwietnia upamiętnia rocznicę powstania WHO w 1948 roku. W 2023 roku Światowa Organizacja Zdrowia obchodzi zatem 75 rocznicę swojego istnienia.
Hasło przewodnie tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia to: „Ratujmy życie! Bezpieczne szpitale w czasie katastrof! Powszechne ubezpieczenie zdrowotne!”. Ma ono związek z aktualną sytuacją epidemiczną na świecie oraz działaniami podejmowanymi w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa SARS-CoV-2.
Z doświadczeń minionego czasu wiemy, że zdrowie to dar, który doceniamy, gdy go zabraknie. To co mamy najcenniejsze często powierzamy innym osobom w sposób bezgraniczny. Ludzkie ciało zostało stworzone w doskonały sposób i wyposażone w potencjał ozdrowieńczy. Aktywacja samo uzdrawiania i regeneracji następuje, gdy zaufamy tym mechanizmom. Człowiek to jedność umysłu, emocji, ciała i ducha. Równoważąc je wszystkie osiągamy stan harmonii, pozwalający żyć z lekkością.
Od czego zacząć?
Gdy uświadomimy sobie, że źródłem naszego samopoczucia są emocje, to jest to pierwszy krok do zmiany. Różnorodność emocji nadaje światu barwy. Nie widzi ich większość ludzi, a odczuwa prawie każdy. Wędrują sobie swobodnie po ciele.
Jak zauważyć emocje?
Przyglądając się bliżej codzienności, możemy zauważyć, że działamy trochę jak na „autopilocie”. Niby dni, miesiące, pory roku, lata są inne, ale z szerszej perspektywy działamy bardzo schematycznie. Przyzwyczajamy się i tkwimy w rutynie. Rutyna nie jest niczym złym, dopóki wspiera nasze zdrowie i daje radość. By móc zauważyć co mnie wspiera, jakie są moje emocje i co daje mi radość, wystarczy… zatrzymać się, wziąć głęboki oddech i poczuć czego naprawdę potrzebuję. Nikt za nas nie wykona tej pracy. Każdy z nas wie najlepiej, czego potrzebuje jego umysł, ciało, emocje i duch. Zdrowie to sposób postrzegania rzeczywistości.
Autor: Katarzyna Biernat – naturoterapeutka, terapeutka świadomej pracy z ciałem, masażystka.